HONEYWELL ORJINAL GARRETT® TURBOLARI

Ucuz taklit veya tekrar üretilmiş VNT™ turboların cazibesine kapılmış taşıt sahipleri çoğu zaman yanlış tasarrufa sebep olan hatta ciddi turbo ve motor hasarına yol açabilecek olan tuzakların farkında olmalıdırlar.
 Honeywell Turbo teknolojileri tarafından yapılan araştırma göstermiştir ki piyasada önde gelen Garrett® turbo çeşitlerinin güvenilirlik,performans,yakıt verimliliği ve uzun ömürlülük göz önünde bulundurulduğunda taşıdıkları değer ucuz maliyetli hakiki olmayan alternatiflerine göre hayat boyu sürmektedir.
 Honeywell Turbo Teknolojileri’nde Global Aftermarket yöneticisi olarak görev yapan Ed Goodwin ‘Herkesin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı anlıyoruz fakat düşük kaliteli taklit bir turbo ya da  yeniden imal edilmiş bir VNT™ turbo kesinlikle yanlış bir tasarruf ekonomisidir.’ diyor. ‘Garrett® turboları,  Honeywell kalite standartının altında hakiki olmayan turbolarda başarılması mümkün olmayan, kamyon ve binek taşıt üreticilerinin zahmetli bir süreç sonucu oluşturdukları orjinal özellikler kriterlerine uyar böylece birçok seviyede performans verir ve yatırımın *hayat-boyu kazanç olarak geri dönmesini sağlar’.
VNT™ Turboları – Mühendislik ve Performansda Mükemmellik
Honeywell 1991’de Garrett® VNT™ (Değişken Lüleli Türbin) turboşarjerleri tanıttığında, dünyanın en başarılı motor güçlendirme sisteminin gelişinin müjdesini vermiş oldu.

2 – Honeywell Orjinal Garrett® Turboları

Honeywell’s VNT™ teknolojisi –ki şimdi 3.kuşaktadır- dünya çapında milyonlarca arabada kullanılıyor olup otomobil üreticilerinin performans çıtasını arttırmalarına olanak tanımaya devam etmektedir. Daha fazla güç, tork, yakıt verimliliği ve düşük emisyon - VNT™ kesinlikle 21.yy’ın ihtiyaçlarına cevap verebilen bir teknolojidir.
Garrett® VNT™ turboları otomotiv üreticilerinin performans ölçütlerini karşılamaya yönelik düzenlenmiş ve kalibre edilmiş yüksek çapta karmaşık ünitelerdir.  Örneğin, turbonun minimum akış pervane pozisyonunu ayarlamadaki uzmanlık gerektiren süreç VNT’nin karmaşık düzenlenmiş kompozisyonunu, performans bazlı toleranslarını göz önünde bulundurur ve gaz akışındaki herhangi bir varyasyonu ölçme va tazmin etme için yüksek derecede doğruluk bildiren bir türbin akış düzeneği içerir.Daha sonra ise kalifiye teknisyenler bireysel her uygulamanın gerekliliklerine uyacak şekilde minimum akış pervane pozisyonunu ayarlayıp kilitler.  Ancak minimum akış pervane pozisyonu ayarlandıktan sonra, doğru operasyonu garantilemek için dört kontrol noktası kullanarak üniteyi kalibre etmek (üç ondalıklı yerlere) mümkün olur.
Garrett® VNT™ turboşarjerlerin en iyi performansını garantilemek için bu aşamaların herbiri çok önemlidir.  Gerçekten de bu mühendislik ayrıntılarından ödün verilemeyeceği için şirketin resmi aftermarket dağıtıcıları sadece kalitesinden şüphe edilmeyen ve orjinal OEM özelliklerine uyan yeni Garrett® VNT™ turbolarını temin etmeye  kendilerini adamışlardır.

Taklit Turbolar – Görevi yerine getirmez
       Glaobal aftermarkete dağıtılmış her Garrett® turboşarjerin araba ve kamyon üreticileri tarafından talep edilen orjinal özellikleri karşılaması garanti edilmiştir: dünyanın çeşitli yerlerinde satılan sözde yedek olabilecek düşük kalite turbo taklitlerde görülen riskler olmadan alınan aynı performans, aynı kalibrasyon ve hayat boyu süren avantajlar.
 Araştırmalar göstermiştir ki üretilen taklit turboların %70’inin rulman sistemlerinde ciddi arızalara yol açabilecek hatalar bulunmaktadır. Taklitlerde yaşanan rulman problemleri çok yaygın olamakla beraber türbin gövdesini merkeze bağlayan cıvataların kalitesi de

3 – Honeywell Orjinal Garrett® Turbolari
sorunlara yol açabilir.  Cıvataların gevşediği ve bunun da gaz sızıntısı, mekanik hasar ve yağ sızıntısına sebeb olup katalitik dönüştürücüyü veya DPM sistemini kirletebileceği bilinen bir durumdur.
 ‘Test ettiğimiz her taklit turbo modern yolcu arabaları ve kamyonların motorlarındaki gerilme ve ısıyla baş etmede zorlanıyor’ diyor Ed Goodwin.  ‘Buna ek olarak turbo teknolojisinin artan karmaşıklığıyla ve yükselen performans, yakıt verimliliği, ve emisyon kontrolü talebine bağlı olarak taklit turbolar daha kötü de olabilir’.
 Aslında taklit turbo kullanımı için ekonomik hiçbir iddia geçerli olamaz – Honeywell tarafından yapılan testler göstermiştir ki Garrett® turboları taklit turbolara oranla dört kat daha fazla hayat boyu değer taşır.

Kopyalanmış ve yeniden imal edilmiş turbolar – Potensiyel riskler

 Honeywell’in ürettiği ve sınıfının en iyisi olan Garrett® turbolarının  taklitleri ya da yedek parçalar kullanılarak yeniden imal edilmiş olanları ciddi performans sorunlarına neden olabilir. Bunlar arasında:
• Zayıf tepkiye neden olan düşük akış/basınç
• Aşırı ısıya sebep olup hem turboya hem de motora hasar veren aşırı zengin dizel yakıt/hava karışımı
• Turbonun aşırı hızlanmasına, çarkın alev almasına, turbo ve motorda hasara yol açan yüksek akış/basınç
• Motora fiziksel hasar veren aşırı güç basıncı

Bu gibi hakiki olmayan ürünlerin kullanımı motor verimliliği ve çevre üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.  Potansiyel sorunlar arasında aşağıdakiler bulunabilir.
• Düşük taşıt değeri ve zayıf kullanım kolaylığına neden olan düşük performans
• Yüksek çalışma maliyetine ve hayat boyu masrafa yol açan yüksek yakıt tüketimi

 

4 – Honeywell Orjinal Garrett® Turbolari

• Yasal teftişlerde taşıtın yola çıkmaya elverişsiz olduğu anlamına gelebilecek yüksek derecede CO2 ve NOx çıkışına sebeb olan yüksek emisyon
• Taşıtın azaltılmış güç modunda çalışmasına ve motorun çalıştırılmasında ECU ile çatışma yaratan motor yönetim sisteminde çatışma
EdGoodwin’in yorumu ‘Müşterilerimiz bizim teknik mükemmelliyet ve dünya çapında üretim işlemlerine olan bağlılığımıza güveniyorlar – işte bu yüzdendir ki dağıtıcılarımız güç çıkışı, güvenilirlik, emisyon kontrolü ve yakıt verimliliği açısından OEM’ler tarafından belirtilmiş motor kriterlerini karşılayacağı garanti olan yeni Garrett® turboşarjerler sağlarlar.

Garrett® turboşarjerler Honeywell Ulaşım Sistemleri’nin bir bölümü olan Honeywell Turbo Teknolojileri ürünüdür.  2008 yılında $4.6 milyar dolar ciroya sahip olmuş Honeywell Ulaşım Sistemleri aynı zamanda Bendix fren ürünlerini, Fram filtrelerini, Prestone antifrizlerini, Autolite bujilerini ve Holts otomotiv ürünlerini de üretir.

Honeywell International (www.honeywell.com), teknoloji ve imalat konularında Fortune 100 şirketleri arasında yer alan, havacılık/uzay ürün ve servisleri, binalar, konutlar ve fabrikalar için otomatik kontrol teknolojileri, otomotiv sanayi ürünleri, turboşarj cihazları ve özel kimyasallar alanlarında dünya çapında müşterilerine hizmet sunan çok yönlü bir markadır. Merkezi Morris Township, New Jersey'de (ABD) bulunan kuruluşun hisseleri, New York, Londra ve Chicago borsalarında işlem görmektedir.  Honeywell hakkında daha fazla haber ve bilgi için lütfen www.honeywellnow.com adresini ziyaret ediniz.
 

      Yazıcı Dostu Sayfa
Ayrıntılı Bilgi Formu
Hizmetlerimiz ve diğer konular hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Ad Soyad
:  
Firma Adı
:  
E-Mail :  
Telefon
:  
Şehir
:  
Mesaj
:  
        
Bu Sayfayı Arkadaşına Gönder
Sayfayı arkadaşınıza göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.


Ad Soyad
:  
Ark. Adı
:  
Ark. E-Mail
:  
Mesaj
: